ЛГБТ Сербії виступили проти участі у гей-параді прем’єра-лейбійки

30

Нояб -0001

ЛГБТ Сербії виступили проти участі у гей-параді прем’єра-лейбійки

В Статьи

Ана Брнабіч — ЛГБТ Сербії виступили проти участі у гей-параді прем’єра-лейбійки
Ана Брнабіч
Діяльність Ани Брнабіч на ниві захисту прав ЛГБТ принесла розчарування активістам Об этом сообщает ukr-svoboda.in.ua со ссылкой на СМИ.


Сербія — єдина балканська країна, де уряд очолює відкрита лесбійка. Але чому тоді деякі активісти сербського руху на захист прав ЛГБТ заперечують проти участі Ани Брнабіч в гей-параді, який проводиться в цієї неділі?


Коли Ана Брнабіч в минулому році була призначена прем’єр-міністром, це викликало прилив ентузіазму в ЛГБТ-спільноті — вона стала не тільки першою жінкою, яка очолила сербський уряд, а й першим активістом гей-руху, який отримав таку високу посаду на Балканах.


Вона брала участь в прайді минулого року в Белграді в оточенні плакатів з гаслами «Ана з нами»; вона фотографувалася тоді з десятками людей.


Але через рік справи з правами ЛГБТ в Сербії йдуть далеко не блискуче — нові закони на їх захист так і не прийняті парламентом, а кількість нападів на активістів і геїв не зменшується.


У православній країні з консервативними поглядами, незважаючи на те, що Сербія домагається прийняття до Європейського союзу, до сих пір широко поширені дискримінація і насильство по відношенню до членів спільноти ЛГБТ.


Напередодні гей-параду 2018 року група активістів, розчарованих повільним ходом реформ, розгорнула кампанію під девізом «Скажи Ні». Основна її мета — перешкодити сербським політикам брати участь в ходах прайду, так як вони, на думку активістів, мало що зробили в захист прав ЛГБТ.


Головною мішенню кампанії стала прем’єр Ана Брнабіч — з тієї причини, що, на думку активістів, її діяльність в області зміцнення прав ЛГБТ принесла лише розчарування.


Виступаючи на гей-параді 2017 року, Брнабіч заявила, що займеться вирішенням питання про права геїв тільки після того, як будуть вирішені більш важливі проблеми, що стоять перед сербським суспільством — зниження рівня інфляції, підвищення пенсій і загального рівня життя.


«Це була скандальна заява», — говорить глава групи активістів Предраг Аздейковіч. Він почав роботу по організації нового гей-параду ще в червні, поставивши за мету повернути прайд звичайним людям і відібрати його у політиків.


Він незадоволений роботою інших гей-активістів.


«Вони кажуть — у нас тепер є свій прем’єр, два паради, так що все в порядку. Але насправді все це фікція», — вважає Аздейковіч.


У Сербії досі широко поширена гомофобія — наприклад, нещодавні опитування показали, що не менше 20% геїв, що шукають квартиру, стикаються з відмовами.


За межами столиці справи йдуть ще гірше. За даними соціологів, 90% сербів не згодні з наданням членам спільноти ЛГБТ прав на усиновлення дітей, а близько 70% заперечують проти права одного з гей-партнерів успадковувати майно після смерті іншого.


У Сербії прийнятий закон проти дискримінації, але він застосовується рідко, а кримінальні справи майже ніколи не доводяться до суду.


Одностатеві шлюби в Сербії не легалізовані.


Перший гей-парад, проведений в Сербії в 2001 році, завершився актами насильства, коли сотні хуліганів і екстремістів напали на його учасників, не дивлячись на присутність поліції.


У 2010 році під час проведення маршу в центрі Белграда більше 100 його учасників піддалися нападам і отримали травми.


З тих пір міністерство внутрішніх справ постійно відмовляло активістам гей-руху в дозволі на проведення парадів.


Тільки в 2014 році прайду поновилися, знову під посиленим захистом поліції.


Через чотири роки в центрі Белграда відкрився інформаційний центр парадів, над яким вивішений райдужний прапор руху ЛГБТ.


«Якби ми відкрили такий центр десять років тому, я впевнений, що його б зруйнували», — говорить Горан Мілетіч, один з організаторів белградського прайду.


«Деякі люди не можуть пройти повз без того, щоб не вилаяти нас, але потім вони йдуть, і це вже добре — раніше нас просто били», — зауважує він.


В інтерв’ю журналу Pride, що виходить в Белграді, прем’єр-міністр Брнабіч сказала, що з її боку відмова від підтримки гей-параду був би лицемірством.


«Я хочу внести активний внесок в боротьбу зі стереотипами і забобонами», — заявила вона.


Організатори гей-параду в Белграді вважають, що якщо в перших рядах його учасників з’явиться прем’єр-міністр, це покаже учасникам руху ЛГБТ в Сербії, що їх країна змінюється.


Джерело статті: “http://glavcom.ua/world/observe/lgbt-serbiji-vistupili-proti-uchasti-u-gey-paradi-premjera-leybiyki-528220.html”