У мережі з’явилися світлини, як у XIX столітті сплавляли ліс карпатськими ріками (фото) | Версії | новини та розслідування

30

Нояб -0001

У мережі з’явилися світлини, як у XIX столітті сплавляли ліс карпатськими ріками (фото) | Версії | новини та розслідування

В Статьи

Об этом сообщает belsmi.in.ua со ссылкой на СМИ.

Сотні тисяч кубометрів деревини при мінімальних економічних затратах сплавляли по ріках Черемош, Прут, Теребля на відстань 60-80 км до найближчої залізничної станції на плотах-бокорах, складених зі стовбурів дерев. Бокорашів було 3-5, інколи й більше – залежно від величини плоту і складності та довжини маршруту.

А сплавляли ліс бокораші завдяки гідротехнічним спорудам на гірських річках ХІХ-ХХ століття — кляузам.
У водосховищі кляузи акумулювали ліс, який звозився з навколишніх лісорозробок. З колод (кльоців) формували невеликі плоти — дараби. З дарабів, скріплених послідовно між собою, формували один великий пліт — бокор, пишуть Версії з посиланням на Івано-Франківське обласне управління лісового та мисливського господарства.

У призначений час відкривали систему шлюзів греблі, і бокори, підхоплені велетенським водним потоком, зносились вниз у долину. Таким чином кляузи на певний відрізок часу піднімали рівень води у верхів’ях річок, щоб ліс безперешкодно міг транспортуватись мілководдям до повноводнішої річки або до іншої кляузи. Кляузи влаштовувались у верхів’ях річок.
У повоєнні роки, коли деревини потребували всюди, професія сплавника була затребувана і високооплачувана. Сплавляти ліс починали вже з ранньої весни і до тих пір, поки річка не почне примерзати.

З розширення мережі залізниць і приходом у гори важкої техніки сплавляти ліс річками стали дедалі рідше. На Бойківщині сплав лісу припинився у 1940-х роках. На Гуцульщині останній пліт пройшов Черемошем у серпні 1979 року.

ФОТО: Robert Erik, Устеріки-Верховинського району.

1878-1887рр.

Світлина від Robert Erik.

Світлина від Robert Erik.

Світлина від Robert Erik.

Світлина від Robert Erik.

Світлина від Robert Erik.

Підписуйтесь на канал Версій в Telegram та читайте нас у Facebook. Завжди цікаві та актуальні новини!


Джерело статті: “https://versii.if.ua/novunu/u-merezhi-z-yavilisya-svitlini-yak-u-xix-stolitti-splavlyali-lis-karpatskimi-rikami-foto/”